Investor Relations

4QFY2018-Final-IR

Biography

<<Back

JaneDiplock-2.jpg

Ms Jane Diplock AO

Non-Executive and Independent Director
Ms Diplock has served as a director SGX since 25 July 2011.
 
Ms Diplock is a member of the Public Interest Oversight Board (PIOB). She is a director of Australian Financial Services Group Pty Limited. She is a member of the International Advisory Committee of the China Securities Regulatory Commission and a member of the International Advisory Board of the Securities and Exchange Board of India. She is a non-executive Director on the International Integrated Reporting Council Board.
 
Ms Diplock was the Chairman of the Executive Committee of the International Organisation of Securities Commissions (IOSCO) until April 2011. She was first elected in 2004 and re-elected for a fourth term in June 2010.
 
Ms Diplock was appointed Chairman of the New Zealand Securities Commission in September 2001, and reappointed in 2006 for a further five-year term, which ended in April 2011.
 
She has chaired and been a member of a number of boards and committees in the public, private and not for profit sectors. She has been involved in standard setting globally and nationally.
 
Ms Diplock was appointed an officer of the General Division of the Order of Australia in January 2003 for “service to business and commerce, to public administration, particularly in the areas of education and training, and to the community through a range of social justice, health, educational and cultural organisations”.
 
On International Women’s Day in March 2011 Ms Diplock was honoured by the Australian Government as one of Advance 50 current and emerging Australian women leaders globally.
 
Ms Diplock holds degrees in arts and law, a Diploma of Education from Sydney University and a Diploma of International Law, International Economics and International Relations from the Australian National University. She was a Chevening Research Fellow at the London School of Economics.
 
She is also:
 
a barrister and solicitor of the ACT Supreme Court and High Court of Australia;
a barrister of the New South Wales Supreme Court;
a Fellow of the Institute of Public Administration Australia;
a Fellow of the New Zealand Institute of Management Inc;
a Fellow of the Australian Institute of Company Directors; and
Chartered Fellow of the New Zealand Institute of Directors.
 
Ms Diplock was last re-elected as a director at the Annual General Meeting on 19 September 2013.
 
Independent Director
join SIAS

Stock Information

                 

Copyright Nasdaq. Minimum 15 minutes delayed.

learn and understand
© Singapore Exchange Ltd. All Rights Reserved. Company Reg. No. 199904940D